"איזה עולם חדש ומופלא, שאנשים כאלה יש בו"

אמרה מירנדה במחזהו של שקספיר “הסופה”, שהיא רואה לראשונה את החצרנים ניצולי הספינה שטבעה. (לקוח מההקדמה המעניינת של מרגרט אטווד, לספר המדובר בהוצאה המחודשת שלו ב2008).
כך גם אני אומר כשיש לי את ההזדמנות לקרוא ספר שהולך להיות נדבך חשוב במדף הספרים שלי , זוהי תחושה של גדלות ושמחה על אפשרותו של טקסט למלא אותך במחשבות ודיעות על דברים שלא מכבר הכרת ושאתה יודע שעוד תכיר בעתיד.
רבים הבלשנים וחוקרי החשיבה השונים שתוהים על יכולותיו המובנות או הנרכשות של אדם במהלך חייו ביחס לשפה ויכולת תפיסתו את המציאות וממש כשם שאני שואל את עצמי הכיצד משפט זה יצא עכשיו ממוחך, למה כך ולמה עכשיו , השאלה הבאה שקופצת , והיא ביחס לסיפור, היא מהיכן שואב אלדוס האקסלי, (סופר רב פעלים שעוד אחד מספרו נמצא ברשימת הקריאה שלי – דלתות התודעה), את רעיונותיו לסיפור דיסטופי זה, המנסה להציג בפנינו עתיד “מאושר” מסוים או את ההבדל שבין חיינו אנו למקום שבו אנחנו מוותרים על דברים מסוימים וזוכים באחרים – כמו שהוא כותב בסוף מאמר הביקורת שלו הספר (את המאמר כתב 15 אחרי הספר, כמה שנים WWII) : “אתה משלם את הכסף ואתה בוחר את הסחורה”.
ובכן , אפשר להבין מהיכן שאב את כל הרעיונות המדוברים או לפחות לאיזה בסיס הם מהווים ניגוד , רשימת המקורות , שגם מוזכרת בספר,בהקדמה של מרגרט אטווד שמופיעה בספר, ובמגוון מאמרים שמצאתי היא רשימה לא מעטה , די שאזכיר כמה ממילות המפתח המדוברות כמו מרקס , לנין, החוויה הדתית לסוגה של וויליאם ג’יימס, שייקספיר ועוד .
לא אלאה בפרטי הסיפור , את זה אפשר לקרוא לבד ולהנות וגם לא אומר שהסיפור “מושלם” – הוא לא . אך בהחלט ראוי לקריאה ביחד עם 1984 הניגודי לו בכמה קטגוריות משמעותיות.

ובכל זאת , מה כן תשאלו את עצמכם כשתקראו את הספר ?
על האושר . האם אתם בני אלפה/בטא/גמא או השאר וביחס לזאת האם אתם מוצאים עצמכם במקום העבודה , בחיים במקום התואם לכם כך שאתם יכולים לתרום את חלקכם , לקבלו כמו שהוא מבלי הצורך לפזול לסוגים האחרים , להנות ולעשות טוב מהקיים .

היכן ניתן להשיגו למי שרוצה עותק מיוחד ?
צומת ספרים בשפיים , מדף הפגומים – 20 ₪.
אפרופו להשיג – לצערי לא הספקתי לסיימו ולתת לחבר שיוצא למסע של כחודש וחצי חודשיים בשבילי הארץ אז אם נקראים בדרככם אנשי עם תרמיל גדול , חיוך וציפיה להגיע מאילת לשביל דן תמסרו להם ד”ש חם ממני .

מומלץ . מומלץ : עולם חדש מופלא / אלדוס האקסלי (בתרגום של מאיר ויזלטיר 2008)
ואם לא , אז לפחות את ההקדמה של מרגרט אטווד.

הנה כמה לינקים למאמרי ביקורת אוהדים יותר או פחות :
http://www.blipanika.co.il/?p=89
http://www.blipanika.co.il/?p=88
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3577148,00.html

ולקינוח , Map Mind על האתיקה המתגלה בספר – מצוין !

פורסם בקטגוריה ספרים, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *